Zdarzenie nr 6 z dnia 25 czerwca 2017 r. – złamanie

Opis zdarzenia – Skok na zadanie TANDEM_PILOT. Skok od momentu opuszczenia statku powietrznego do podejścia do lądowania przebiegał prawidłowo. W ostatniej fazie lądowania, osoby obserwujące lądowanie, zauważyły znacznie większą od standardowej, pionową prędkość z jaką spadochron zaczął zbliżać się do ziemi. W odległości około 1,5 m od ziemi tandem pilot rozpoczął zaciąganie linek sterowniczych w celu zmniejszenia prędkości pionowej i wyhamowania spadochronu do lądowania. Mimo zaciągnięcia linek sterowniczych, prędkość pionowa nie zmniejszyła się i osoby wykonujące skok, przyziemiły z dość dużą siłą. W momencie lądowania, spadochron był nieznacznie przechylony w prawą stronę. W wyniku tego lądowania tandem pilot doznał kontuzji nogi prawej na wysokości kostki. Pasażer tandemu nie odniósł żadnych obrażeń. Osoby obecne na miejscu zdarzenia udzieliły poszkodowanemu pierwszej pomocy. Ponieważ okoliczności zdarzenia i oględziny kontuzjowanej kończyny, nie pozwalały na postawienie jednoznacznej diagnozy, wezwano służby ratunkowe. Poszkodowanego przetransportowano do szpitala. W późniejszej korespondecji, poszkodowany poinformował o złamanych kościach – piszczelowej i strzałkowej oraz kostce bocznej i przyśrodkowej.
Przyczyna – Przyczyną zdarzenia, mogły być turbulencje zza drzew, znajdujących się w południowo-zachodniej części lądowiska lub inne zjawisko meteorologiczne, które doprowadziło do większej prędkości opadania i utraty siły nośnej spadochronu.
Profilaktyka – Zdarzenie zostało omówione w gronie instruktorów ze szczególnym uwzględnieniem techniki lądowania w czasie zmiennej siły wiatru, zmiany jego kierunku i turbulencji powstających na przeszkodach terenowych i termice. Opis zdarzenia został opublikowany na stronie internetowej www.skydive.waw.pl w celu zapoznania innych skoczków z przebiegiem zdarzenia oraz zaleceniami mającymi zapobiegać z podobnymi zdarzeniami w przyszłości. Sprzęt z którym wykonywano skok, jest nowy, skompletowany w 2017 roku, ma 35 skoków a jego stan techniczny jest bardzo dobry.
Skoczek – skoczek instruktor tandem pilot.
Sprzęt – spadochron głowny – UPT SIGMA II 370; spadochron zapasowy – UPT VR-360; AAD – Vigil2+; pokrowiec – SIGMA
Ilość skoków – 2547