Zdarzenie nr 4 z dnia 12 sierpnia 2018 r. – zgubiony uchwyt, otwarcie przez automat

Opis zdarzenia – skok na zadanie II-6/szkolny. Drugi skok w tym dniu, (pierwszy był też na zadanie II-6/szkolny, jako wznawiający po przerwie 3-miesięcznej od ostatniego skoku, w asyście instruktora praktykanta – zadanie wykonane poprawnie, zmiana sylwetki, obroty, markowanie otwarcia, samodzielne otwarcie – b.u). Drugi skok wykonywany już samodzielnie. Po wykonanym opóźnieniu, uczeń – skoczek nie potrafił zlokalizować położenia spadochronu wyciągającego, wystąpiło zjawisko tzw. „zgubionego uchwytu”. Pomimo poprawnego opisu podobnej sytuacji przed skokiem, skoczek nie zastosował procedury awaryjnej, tylko próbował dalej zlokalizować spadochron wyciągający, nie zwracając uwagi na upływający czas, utratę wysokości, sygnały alarmowe podawane przez sygnalizator akustyczny Pro Track i nie kontrolując wysokości na wysokościomierzu umieszczonym na przegubie ręki. Otwarcie spadochronu zapasowego nastąpiło poprzez zadziałanie automatu Vigil 2+ na wysokości ok. 300 m. Lądowanie na użytkowej części lotniska, bez obrażeń.

Przyczyna – skoczek nie zastosował procedury awaryjnej omówionej przed skokiem i określonej w Regulaminie Wykonywania Skoków.

Profilaktyka – ze skoczkiem przeprowadzono powtórne szkolenie w zakresie postępowania w sytuacjach awaryjnych, zarówno teoretyczne jak i praktyczne na podwieszonej uprzęży i atrapy pokrowca. Przeprowadzono również zajęcia w tunelu aerodynamicznym. Pozostałym uczniom skoczkom przypomniano postępowaniu w sytuacjach awaryjnych.

Doświadczenie i sprzęt – skoczek – uczeń, spadochron – Navigator 240, zapasowy – Smart 220, pokrowiec – Vector Student, automat – Vigil 2+, ilość skoków – 48.