Zdarzenie nr 14 z dnia 30 września 2017 r. – deformacja czaszy

Opis zdarzenia – Skok tandemowy z wysokości 4000 m do otwarcia przebiegał normalnie. Otwarcie na wysokości ok 1600 m, Po otwarciu czasza nie napełniła się prawidłowo. Slajder zszedł na dół jednak dwie skrajne lewe komory nie były napełnione. Pilot tandemu zaobserwował, że jedna ze skrajnych linek zaplątała się z linkami wewnętrznymi tuż pod czaszą powodując nieprawidłową pracę lewej części czaszy. Pomimo szarpania taśm nośnych linka nie wróciła na swoje miejsce. Pilot tandemu zdecydował, że odhamowanie może spowodować wejście w gwałtowne obroty więc wyczepił czaszę główną bez odhamowywania i otworzył czaszę zapasową. Lądowanie nastąpiło bezpiecznie na użytkowej części lotniska, zaś wyczepiona czasza wylądowała poza lotniskiem.

Przyczyna – Ze stanu odnalezionej czaszy głównej, nie można było ustalić bezpośredniej przyczyny zaistaniałego zdarzenia. Potencjalną przyczyną wystąpienia nieprawidłowości otwarcia, którą opisywał skoczek, mógł być błąd podczas ukladania, polegający na niedokładnym zapleceniu linek w pierścienie gumowe osłony. Mógł być to także tzw. „wysyp linek” z pierścieni gumowych osłony spadochronu głównego, który mógł spowodować splątanie linek podczas procesu ich naprężania przy napełnianiu czaszy.

Profilaktyka – Wymieniono wszytkie gumki do wplatania linek w osłonie spadochronu głównego. Polecono osobom układającym dokładnie sprawdzać podział linek nośnych i sterowniczych na grupy w czasie składania spadochronów oraz zwracać uwagę na skuteczność zamocowana uchwytów sterowniczych. Zwrócono również uwagę, aby podczas wkładania osłony z czaszą do pokrowca dbać o równomierne rozłożenie luzu linek w pokrowcu. Opis zdarzenia został opublikowany na stronie internetowej www.skydive.waw.pl w celu zapoznania innych skoczków z przebiegiem zdarzenia oraz zaleceniami mającymi zapobiegać z podobnymi zdarzeniami w przyszłości.

Doświadczenie i sprzęt – skoczek – instruktor, spadochron – UPT Sigma II 370 zapasowy – UPT VR-360 pokrowiec – Sigma ilość skoków – 3548